Ağrı

ağrı-şehir-merkezi

Ağrı veya eskiden Karakilise (Osmanlıca: قره‌کلیسا, Kürtçe: Qerekose, Ermenice: Քարբեր K’arber), Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan şehir ve Ağrı ilinin merkez ilçesi. Ayrıca tarihte birden fazla isim değişikliği yaşamıştır. Karakilise, Ararat, Karaköse ve son olarak Ağrı Dağı’ndan esinlenilerek Ağrı ismi verilmiştir. Bu şehrin rakımı 1.632 m’dir.

Ağrı Ovası’nın kuzeyinde kurulmuştur. Çok soğuk bir iklimi olup ormanlık alanı azdır. Halkın büyük çoğunluğu tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. 15 Nisan “İşgalden Kurtuluş Günü” olarak kutlanır.

Tarih

Osmanlı döneminde bu bölgedeki şehirleşme 1860 yılında Pakrevand (Üçkilise) piskoposu Hovhannes önderliğindeki Bitlisli Ermeni ticaret gruplarının Karakilisa (Kara Kilise) adını verilerek başlamıştır. Bir mülkte 10-15 dükkân kurularak başlatılan şehirleşme sonrası Milli Mücadele’nin ardından kent adı Karaköse adıyla değiştirilmiştir. 1946 yılında ise adı Ağrı yapılmıştır.

Nüfus

2020 yılı ADNKS’ye göre merkez ilçenin nüfusu; şehir merkezinde 119.154, bağlı köylerde 31.109 olmak üzere toplam 150.263 kişiden oluşmaktadır. Şehrin yıllara göre nüfus değişimi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

 

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.